Zámecký park

Opočenský zámecký park byl založen již v 16. století, kdy byl součástí opočenského panství rodu Trčků z Lípy. Jižní část parku, tehdy obory, sloužila nejen k chovu lovné zvěře, ale i k chovu hospodářských zvířat – dobytka a koní. Rozloha obory obehnaná masivním dřevěným plotem krytým šindeli byla obrovská.

Horní část parku (nyní okolí letohrádku) byla v té době užívána především jako zahrada pro pěstování zeleniny, konopí a ovocných stromů pro potřeby zámku.

Park byl upraven do podoby přírodně krajinářského anglického parku na začátku 19. století, za majitele opočenského panství Rudolfa Josefa Colloredo – Mannsfelda (1772-1843).

Proběhlo zalesnění svahů, úprava rybníků v údolí, vybudování vodopádů a drobných staveb, výstavba mostků přes Zlatý potok. Na protějším skalnatém svahu zámku vznikla spleť cestiček a kamenných schodů společně s romantickými vyhlídkami přes údolí na zámeckou budovu a městečko.

V horní části parku můžete obdivovat stavbu letohrádku z počátku 17. století a palmový skleník. V údolí zmiňované vodopády, altán a vzácné cizokrajné dřeviny.

Současná rozloha parku je 20 ha.

Park je přístupný bránou ze Zámecké ulice, z ulice Hradecká, ze Švamberku a v otevírací době zámku brankou z arkádového nádvoří po kamenném schodišti. Od listopadu do konce března je park v údolí Zlatého potoka pro veřejnost uzavřen. Přístupná je pouze část u letohrádku.

 

Návštěvní řád zámeckého parku.pdf

Mapa parku.pdf

Stavby zámeckého parku:

Letohrádek

Palmový skleník