Palmový skleník

Palmový skleník (někdy nazýván oranžerií) umístěný v horní části zámeckého parku je nevšedním architektonickým skvostem, který se může pochlubit nejen svou nezaměnitelnou krásou, ale také bohatou historií.

Budova byla postavena v klasicistním stylu na počátku 19. století, v době, kdy nechal tehdejší majitel opočenského panství Rudolf Josef Colloredo – Mannsfeld (1772 - 1843) upravit přilehlý park v duchu přírodně krajinářském.

Jihovýchodní stěna budovy otevřená směrem do parku, o délce 50 m, prosvětluje hlavní prostory stavby. Je tvořena dřevěnou bohatě zdobenou konstrukcí s litinovými a skleněnými prvky – lamelami.

Skleník slouží stále svému původnímu účelu, k pěstování a přezimování exotických teplomilných rostlin, jako jsou citrusy, olivovníky, palmy, oleandry a další. Od května do října tyto rostliny zdobí zámecké komnaty a nádvoří.

Ke skleníku přiléhá budova, původně využívána jako domek zahradníka. V období první republiky byl v těchto místech  zřízen hlavní vstup do zahrady. Za vstup se vybíral poplatek. Nyní je zde umístěna veřejná knihovna.

Horní část parku, do něhož je skleník komponován, se považuje za nejdéle využívanou zahradu. Již v 16. století se v těchto místech patrně pěstovala zelenina a koření pro potřeby zámecké kuchyně a nepochybně zde byla i okrasná a ovocná zahrada.

Skleník je pro veřejnost přístupný příležitostně, např. v době konání výstav.